Pazartesi , 17 Haziran 2019

Ananastan Bromelain’e uzanan hikaye…

Ananastan Bromelain’e uzanan hikaye… Vücuttaki ağrı ve iltihabın giderilmesi- Kan Pıhtılaşması ve Varis Üzerine Etkisi

Sarı rengi ve aromatik tadıyla çoğumuzu cezbeden tropik meyve ananas… Ancak bu yazımda ananasın lezzeti ve görünüşünün yanında sağlık üzerine olumlu etkileri ile ilgileri bilgileri paylaşacağım siz değerli okuyucularımızla…

Ananasın sağlık üzerindeki etkileri nelerdir ve nasıl etki gösterir?

Ananasın sağlık üzerindeki doğrudan etkisi üzerine bahsetmek için içeriğindeki önemli bileşeni olan Bromelain hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bromelain ananas suyundan elde edilen bir enzim karışımı olup ( Bromelain A ve B ) antiiltihabi ve protein sindirici özelliğe sahiptir.

Bromelain ağrı ve iltihabı azaltmak için özellikle bromelain bu özelliklere sahip ilaçlara kıyasla oldukça avantajlı. Mesela non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar  ( NSAİD ) etkilerini vücudun bir çok yerinde iltihaplanmaya sebep olabilen hormon benzeri bileşikleri bloke ederek çalışırlar. Oysa prostoglandinlerin mide çeperi üzerinde koruyucu etkileri mevcuttur. O nedenle NSAİD’ler’in kullanımı mide rahatsızlıklarına hatta ülser problemi olanlarda mide kanamalarına kadar gidebilen sonuçlara neden olabilmektedirler.  Bromelain ise ağrı ve iltihabı vakalar üzerine etkisini mide ve bağırsak çeperlerine zarar vermeden yapar.

Bromelain ayrıca antiiltihabi etkisini vücutta şişmeler ile ilgilenen fibrinojen adlı maddeyi parçalama görevi olan plazmin adlı maddeyi aktive ederek iltihapların giderilmesini sağlar. Ayrıca fibrinojen parçalanmasını sağladığı için kana pıhtılaşmasını önleyici etkisi de mevcuttur. Normalde fibrinojen kanın doğru bir şekilde pıhtılaşması ve yaralanmalarda kan kaybından ölmemek için oldukça önemli bir madde. Ancak bazı durumlarda aşırı miktarda fibrinojen miktarı kanda istenmeyen pıhtılara neden olabilir. Örneğin; Kalp krizi riski taşıyanlarda fibrinojen seviyelerinin yüksek bulunması nedeniyle, bu risk altında olan kişiler ve yine fibrinojen miktarı yüksek bulunan sigara içenlerde Bromelain kullanılması faydalı olacaktır. Ve yine özellikle varis problemlerinde varisin erken dönemlerinde oluşumunun önlenmesi, varis nedenli ağrıların giderilmesine yardımcı olarak destekleyici olarak alınabilir.

Ananasın etken maddesi Bromelaini içeren hazır formda kapsüller mevcut. Kapsüller doğrudan kullanılabilir veya günlük bromelainden faydalanabilmek için ananas sıkılıp suyu içilebilir.

Bromelain Kullanılırken dikkat edilecek noktalar:

–       12 yaşından küçükler kullanmamalı

–       Kan sulandırıcı etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlar veya kan sulandırıcı etkiye sahip ginko biloba gibi bitkilerle birlikte kullanılmamalı.

–       Ameliyatlardan 1 hafta önce kullanımı kesilmeli ve ameliyattan sonra 1 hafta beklendikten sonra kullanmaya başlamalı.

–       Hipertansiyonu olan kişilerde aşırı dozda kullanılması kalp çarpınıtısına neden olabilir, belirtilen dozların üzerine çıkılmamalı.

Sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.

Fitoterapi Uzmanı

Uzman Eczacı Fidan PESEN

 

Bu yazıda belirtilen ifadeler, sadece bilgilendirme amaçlı olup; tavsiye niteliği taşımaz. Hastalıkta, tedavinin mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.
Mirage

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*