Pazartesi , 17 Haziran 2019

Emeğimizin Ekmek Olup Sağlığa Dönüşmesi…

toptan_ekmek_satisi_rimpasSizde ekmek olmadan doyamıyorum diyenlerdenmisiniz?

Peki emeğimizin  ekmek oup sofralarımızla  buluşturan ekmeğimizi  biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Değerli okuyucularımız bir buğday tanesinin harmanlanıp  usta ellerle yoğrulmasıyla başlayan kutsal yolculuğuyla hergün sofralarımıza kadar uzanan ekmeğimizin hayatımıza kattığı  manevi değer ise hepimiz tarafından bilinen  bir gerçek.Öğünlerimizdeki temel gıdanın yanısıra hepimizin ortak davası olmuştur adeta.O ki  nimetlerin en kutsalıdır adı bile başımızın üstünde taşınır,yere düşen bir tanesini görsek öpülüp yerden yükseğe taşınır.

Komşuyla,yoldaşla,sırdaşla,kuşla ,kediyle paylaşılarak aramızdaki manevi bağı daha çok artıran ve kainattaki bütün canlıların yemeğe bile asla hayır diyemeceği kadar değerli bir nimettir ki buyüzden de uğruna kazanmak için  çekilen zahmetler,çileler  bir okadar da kutsal sayılır !Bu yüce  maneviyatının yanısıra öyle bir değer katmıştır ki öğünlerimize  bigün görmesek en lüks yemekler bile boş gelir hepimize, doyabileceğimizi bilsekte  o olmadan oturamaz,yemeğe bile başlayamaz oluruz,hele bi de sabahın tertemiz havasıyla çektik mi kokusunu içimize işte ozaman bir başka  mutlu oluruz…..

Değerli okuyucularımız adı gibi hayatımızda da kutsal bir yere sahip olan ve içme suyu (TS 266), tuz (TS 933), maya (TS3522) ve gerektiğinde sadece C vitamini, malt unu veya fungal alfa amilaz katılarak hazırlanan hamurun yoğrulup,tekniğine uygun bir şekilde işlenip fermantasyona bırakılması ve pişirilmesi gibi işlemlerle elde edilen ekmeğimiz,günümüzde ise çavdar,yulaf,tam buğday,tahıl gibi çeşitleriyle , sağlımız açısıdan da daha zengin mineralli hale getirilerek sofralarımızda yerini almıştır.

Şimdi bu çeşitliliğin hayatımıza  kattığı faydalarını sıralıyacak olursak;

Çavdar Ekmeği; tansiyonu ve triggliseridi düşürücü etkisinin yanısıra kalp krizi  riskini azalttığı ispat edilmiş olup suda eriyen lifler içerdiği için de kolestrolü düşürücü etkisi vardır.

Yulaf Ekmeği; kolon kanserini önleyerek İçerdiği diyet lif ve protein ile vücuda enerji depolarken,verdiği tokluk hissi sayesinde fazla yemek yemeği engeller ve kilo artışının önünü keser.Kandaki ürik asit miktarını azaltarak,romatizma ve gut hastalıkları tedavilerinde yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da vücudu da  ağır metallerden(zehirli kurşun,kadmiyum,krom vb.) temizler.

Omega 3, Omega 6 yağ asitlerini içeren tahıl ekmeği tüketildiğinde ise sindirim sistemini rahatlatır ve şişkinlik yapmaz .Ayrıca normal ekmekten tam 15 kat fazla folik Asit ihtiva ettiği için de kalp krizi riskini %25 daha azaltır.

Kepek ekmeği: Şeker hastalığının denetiminde yarar sağlar. Kan lipitlerinin yükselmesini önler. Bunun için de kalp-damar hastalıklarının riskini azaltır. Enerji değeri düşük olduğundan kilo almak istemeyenler ve zayıflamak isteyenler için faydalıdır.

ekmekTam buğday ekmeği ise:

  • Şişmanlığı önlemeyi,kilo vermeyi sağlar.
  • Kabızlığı giderir,kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.
  • Şeker hastalığını kontrol altında tutar.
  • Kan basıncı ve kolesterolün yükselmesini önler.
  • Kanser ve kalp hastalıkları risklerinin azaltılmasında yardımcı olur.
  • Antioksidan etkisi ile katarakt,romatizma ve bazı alerjilerin oluşumunu yavaşlatır,tedavisini kolaylaştırır.

Değerli okuyucularımız sizlere bunları ayrı ayrı sunmamızın  nedeni ise sağlımız için sofralarımızda   beyaz ekmekten daha çok bu çeşitlere daha çok yervermemiz gerektiğidir.Çünkü buğdayın ekmeğe dönüşmesi için maruz bırakıldığı çeşitli işlemlerle  ayrışırılan beyaz un, birçok değer kaybına uğrarken kepeği ayrılmadan hazırlanan tam buğday unuyla hazırlanan ekmeklerde ise bu mineral ve vitamin kayıpları çok az  olmaktadır.Ayrıca beyaz ekmek tüketildikten sonra içindeki nişasta hızla şekere dönüşüyor ve vucut  hızla insulin ürettiği için de kan şekeri kısa sürede düşeceğinden açlık hissi yaratıyor.Kepekli veya buğday ekmekte  ise nişasta yavaş şekere dönüştüğü için kan şekeri hızla yükselmiyor.Bu yüzden de özellikle şeker hastalarının öğünlerinde mineral bakımından zengin olan tam buğday ekmeğini tüketmelerine daha çok özen göstermeleri gerekiyor.Fakat tabi bunun yanında kepekli ekmeğinde kontrollü alınması gerekmektedir.Çünkü alındığı besinlerin demir emilimini azaltığı için özellikle anemi rahatsızlığı olan ve hamile bayanların günlük tüketim dozajlarına  daha çok dikkat etmeleri gerektiğini de ayrıca belirtmek isterim.

Emeğinizin karşılığı olan ekmeğinize de sağlığınız açısından herzaman özen gösterebilmeniz dileklerimle!

SAĞLIKLI VE HUZUR DOLU GÜNLER DİLERİM.

HERBALİST
ÖZLEM ALTINÖZ

Mirage

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*