Cuma , 24 Mayıs 2019

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN Geleneksel Tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN’a siz değerli takipçilerimiz için soruyor?

Soru: Yemek yeme sırasında su içilmesi konusundaki tavsiyeniz nedir?

Cevap: Yemek yeme sırasında midede ciddi bir çalışma başlar ve bu çalışma esnasında midenin sıcaklığı yoğun bir şekilde artar. Bu sıcaklık artışı yenilen yemeğin öğütülmesi ve yenilen besinlerden gıdaların yeterince alınması için oldukça önemlidir. Bu sırada yani midenin bu sıcaklığının arttığı sırada mideye su gibi soğuk bir içeceğin içilmesi midede oluşan bu ısıyı düşürür ve bir nevi şoka uğratır. Bu şok sonrasında besinler yeterince öğütülmez ve midede alınması gereken besinler alınamaz ve besinler yeterince öğütülmeden bağırsaklara geçer. Gerekli işlemi görmemiş besinden bağırsaklarda vücut için gereken maddeleri alamaz ve karaciğere gönderilen maddeler karaciğerin tanımadığı maddeler halinde karaciğere gider ve bu durum karaciğeri ciddi anlamda yorar. O nedenle yemek yeme sırasında kesinlike su ve soğuk içeceklerin içilmemesini öneriyorum. İçilecek sıvının sıcak veya ılık halde içilmesi gereklidir.
Soru : Hamilelik dönemiyle alakalı sorulardan konumuz bu şekilde ilerlemişken devamını bu konu dahilinde sormak en doğrusu olacak diye düşünüyorum. Yine sizinle bir konuşmamamızda hamilelik dönemi sonrası 40 günlük lohusa sürecinin çok önemli olduğunu ve bu süreçte doğru bakım yapılmadığı takdirde ileride anne adayı için ciddi sorunlar teşkil edeceğini belirtmiştiniz. Öncelikle oluşabilecek sorunlar ve bu sorunlardan korunma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevap: Bir bayan hamile kaldigi andan itibaren dogum meydana gelene kadaar,dogum icin o bolgede bulunan kemikler dogum gerceklesene kadar olmasi gereken durumdan farkli bir hale donusurler basitce anlatacak olursak kemiklerde acilma meydana gelir. Iste o yainin eski durumuna donmesi tam 40 gun surer.iste bu donem icersinde dogru bakim yapilmadigi taktirde acilan kemiklerin arasini dolduran sivi zamanla katilasir ve kerclenme dedigimiz olgu meydana gelir. En yogun gorulen hamilelik sonrasinda olusan hastalik budur. Tabi bunun disindada degisik hastaliklarda meyda gelebilir,en bilineni bu oldugu icin bunu ele aliyorum. Bakim isine gelince dogum yapan bir bayan 40 gun boyunca yattigi yerden kesinlikle sahsi ihtiyaclari disinda yani tuvalet,yemek,emzirme gibi durumlar disinda. Asla soguk su icirilmemelidir bildiginiz lohusa serbeti cokca tukettirilmesi saglanir (o sebet gelen misafirler icin degil adindanda anlasilacagi uzere lohusa serbeti) ozellikle hamilelikten sonra en az haftada bir olmak uzere sakatat tuketimine dikkat edilmelidir. Kisinin durumuna gore disardan surerek uygulanacak karisimlarla dis bedenin sarkma gibi degisimleri tekrar eski haline donmesinde destek olarak kullanilir.

Değerli Takipçilerimize Hamilelik dönemi sonrası Lohusalık ile alakalı Geleneksel tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN ile yaptığımız görüşmede bir uyarıyı sizlerle paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum:

Ülkemizde biliyorsunuz ki özellikle kadınlarımızda kireçlenme vakalaarı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bunun en büyük nedeni hamilelik dönemi sonrasında doğru bir şekilde yapılmayaan LOHUSA BAKIMIDIR. Bir önceki paylaşımda belirttiğimiz üzere 40 günlük süreç olması gerektiği şekilde değerlendirilmez ise ki ülkemizde doğum sonrasında kadınlaarımız hemen ayağa kalkmakta ve bu zaman dilimini gerektiği gibi değerlendirmemektedir.

Bu süreçte kendisinin iyi oladuğunu zanneden Lohusa kemiklerinde oluşan nemin fazlalığının özellikle eklem boşluklarına dolduğunun farkında olmayarak işlerine devam eder. Ve 40 lı yaşlara geldiğinde kireçlenme gibi bir çok problem ile karşı karşıya kalmaktadır.

Eski dönemlerimizde EBElerimiz bu uyarıları doğumdan hemen sonraa lohusaya ve lohusa bakımını üstlenen kişi ile lohusa ile aynı evde kalanlara yaparmış. Ancak günümüzde bu durum ile alakalı hiçbir bilgi verilmemesi ve bu sürecin ihmal edilmesi sonucunda ülkemizdeki kadınlar 40 yaşından sonra çok ciddi rahatsızlıklarla yüzleşmeye başlamaktadır.

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN

Mirage

2 yorum

  1. Fidan hanım merhaba. Birkaç yazınızı okudum ve size acil ulaşmaya çalışıyorum ancak iletişim numaranızı bulamıyorum. Ölüm kalımla uğraşıyorum şu an ve zaman çok önemli. Lütfen bana bir şekilde dönün yalvarırım.

  2. İyi günler saç muayenesi için yeriniz nerdeydi acaba

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*