Cuma , 24 Mayıs 2019

Herbalist Ö. Altınöz

Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun

Sevgiyi biraz tarif etmeye çalışsaydık eğer ,inanmak,güvenmek, ait olmak diyebilirmiydik acaba  tüm   çoşkusuyla ruhumuzu kaplayan gönül eşlerimize.Ruhu kaplamak nedir peki ?Aynı anda hissetmek ya da aynı anda fikretmek olabilir miydi?Aslında  birazda  bilimsel olarak açıklamaya çalışsaydık sevgiyi;  bütün organlarımıza komut veren beyin hücrelerimizin bile devre dışı kaldığı ,adeta kalbimizin hakim olduğu bir his diyebilirdik belkide.Anlatılması ne kadar da zor öyle ... Devamını Oku »

Dışarısı soğuktur yine, Duanı almadan çıkarma beni Anne..

Buğün sadece  seni anlatmak için aldım kalemimi elime. Bütün dertlerimi,kederlerimi biraraya bırakıp biğün de senin için uykusuz kalmışım  çok mu   anne. Bilirim aklın bendedir uyuyamazsın sen yine  ,gelip bakarsın da  dikkatim dağılır diye seslenmezsin   şiir yazan yüreğime. Sen hiç susma konuş anne, yoksa annesiz kalan bir çocuğun sızısı düşer içime . Hayatın asıklığı  düşsede yüzüme ,sen yine de   hiç susma ... Devamını Oku »

Adını “BAHAR” koydum… Soyadını SEN Söyle GELİNCİK..

Baharın gelmesiyle her an her yerde karşımıza çıkan narin bir çiçeğin şifalı dünyasına konuk olmaya ne dersiniz? Değerli okuyucularımız; Baharın gelmesiyle kendini gösteren, yol kenarlarında,tarlalardaki o narin,bir okadar da alımlı  görünüşüyle herkesi kendisine hayran bıraktıran gelincik  çiçeğin geçmişten günümüze gelen büyüleyici hikayesi gibi  tıbbi etkileri de kendisine hayran bıraktıracak düzeydedir.Bizlere baharın gelmesiyle yüzünü gösteren ve  incecik bedenini kırmızı yapraklarıyla bütünleyen ... Devamını Oku »

Emeğimizin Ekmek Olup Sağlığa Dönüşmesi…

Sizde ekmek olmadan doyamıyorum diyenlerdenmisiniz? Peki emeğimizin  ekmek oup sofralarımızla  buluşturan ekmeğimizi  biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Değerli okuyucularımız bir buğday tanesinin harmanlanıp  usta ellerle yoğrulmasıyla başlayan kutsal yolculuğuyla hergün sofralarımıza kadar uzanan ekmeğimizin hayatımıza kattığı  manevi değer ise hepimiz tarafından bilinen  bir gerçek.Öğünlerimizdeki temel gıdanın yanısıra hepimizin ortak davası olmuştur adeta.O ki  nimetlerin en kutsalıdır adı bile başımızın ... Devamını Oku »

Ayağımızın Altından Gelen Doğal Sağlık

Bedenimizin gün boyu bütün yükünü taşıyan ince kas ve kirişlerden oluşan karmaşık sistemle yaratılmış olan ayaklarımız aslında en çok ilgiyi hakeden organlarımızdan bir tanesi. Ayağımızın altından gelen bu sağlığa dikkat edilmediği takdirde tüm bedenimizin duruşunu etkileyen ve ordanda bele, boyuna ve hatta  bütün organlarımızı kadar uzanan  şikayetler söz konusu olabiliyor. Yanlış ayakkabı seçimleri, fazla kilo, hareketsizlik gibi nedenler ise buna ... Devamını Oku »

Zaman Diliminde Saklı Beden Dilimiz…

Vücudumuzda gün içerisinde neler oluyor, neler değişiyor? Organlarımız hangi saatlerde daha verimli olup, hangi saatlerde ise  bizden yardım istiyor? Değerli okuyucularımız aslında farkında olmadan var olduğumuz  evrende öyle bir biyolojik saate göre kurulmuşuzdur ki hergün aynı saatte kalkma,aynı saatte yemek yeme ya da aynı saatte  uyuma ihtiyacı  duyarız.Gün içerisindeki bir çok aktivitemizi ise kendi belirlediğimiz saatlere göre yapmaya çalışıp  gün ... Devamını Oku »

Sevmekle Başlayan Hayat Yolculuğumuz

Bugün sevginin, sevmenin, sevgiliye değer vermenin günüyse eğer, biz de kendi usulümüzce sevgiye dair en güzel sözlerimizi  siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik. Aslında affınıza sığınarak söze nerden nasıl başlıyacağımızı da bilemedik. Çünkü sevgiydi bu, anlatılmazdı ki yaşanırdı sadece. O bizim doğamızdı, fıtratımızdı, yaradılışımızda saklı en güzel maneviyatımızdı. Belki de daha gözlerimizi ilk açtığımızda uzatılan bir anne kucağı sıcaklığıydı. Kimbilir biraz ... Devamını Oku »

Bir Dost Eliyle Uzatılan Şifa …

Aslında tıbbi etkilerini araştırırken birçok ortak özelliğimizi de keşfettim seninle. Bunu en güzel seni yetiştirenler anlatıyordu da ben şaşırıyordum sadece. Aynı hamurdan yoğrulduğumuzdanmıdır nedir benim gibidir  güçlü heybetli görüntün. Gövdenin merkezinde öyle bir yerin var  ki ordan benim gibi hayata tutunursun, bir darbe alsan her an nefessiz kalabileceğin bir kalbin de yer alırmış dallarının ortasında. Ömründe benim ömrüm kadar olurmuş ... Devamını Oku »

Mutfağımızda Gizli Kalmış Şifanın Adı Bir Tutam Baharat

Acısıyla, tatlısıyla şifa dağıtan baharatlarımızın tarihimizden bugüne kadar gelen şifası aşikar. Şimdi sizlere biraz da rengarenk dünyalarıyla bize en yakınımızdan, mutfağımızdan şifa dagıtan bu dostların iyileştirici etkilerinden sözetmek istiyorum. Dünyada oldugu gibi ülkemizde de önemli bi yere sahip olan baharat kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Baharat tüketimindeki artışların temel nedenleri arasında; sağlıklı, dogal ve sentetik katkı maddeleri içermeyen gıda maddelerine yöneliş, yemeklerde ... Devamını Oku »

Bir Kardelen gibi Bakmak Hayata

Değerli okuyucularımız şimdi sizlere; bir çiçeğin tıbbi faydalarının yanı sıra onun hepimize örnek olucak hüzün ve bir okadar da umut dolu dünyasından bahsetmek istiyorum… Bir çiçek düşünün; soguk bir mevsimde çiçeklerini açan,kara kışa inat bembeyaz, narin bi okadar da hayat dolu olan. Arkadaşları çoktan yapraklarını dökmüş yeniden açmak için baharı beklerken, o ise açmak için yemyesil incecik saplarına güvenircesine  dona, ... Devamını Oku »