Pazartesi , 19 Kasım 2018

İnci Taşı Üzerine

inci taşıİnci Taşı Üzerine;

İstiridye, midye gibi deniz canlılarından çıkarılan bu canlılarda özel bir salgı sonucu oluşan bir taştır. Bu canlılar denizde kendilerini yabancı ve zararlı organizmalardan korumak için kalsiyum karbonat maddesini üretirler ve bu madde sayesinde kabaukları oldukça serttır. Bu madde ayrıca incinin olşumunda da önemli rol oynamaktadır.

İncinin rengi beyaz, pembe, gri veya olabilir. İşlenmesine gerek olmayacak kadar kullanılabilecek güzelliktedir.  İnciden sıklıkla, ‘taşların kraliçesi’ olarak söz edilir.

Takı olarak kullanılan incinin kişinin güzelleşmesine ekstra katkıda bulunmasının yanı sıra insan sağlığı üzerine de olumlu etkileri mevcuttur. İnci taşı ile ilgili edinilmiş tecrübeleri ve bilgileri derleyerek sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

İncinin genel olarak yararları bünyesinde bulunan Kalsiyum, karbon, oksijen, kinkiolin ile eser miktarda bulunan su, stronsiyum, kurşun ve çinko minerallerinin etkileri ve deneyimler dikkate alınarak paylaşılmıştır.

Bu etkilerinin bazılarına değinecek olur isek;

  • İnci taşı kişi üzerindeki olumsuz duyguları kaldırarak, duyguların olumluya geçmesine katkıda bulunur.
  • Kan ve hücresel sıvı gibi bedenlerdeki tüm akışkan maddeleri fonksiyonel hale getirir.
  • Kurşunun bedende yığılmasını engellemeye yardımcı olur.
  • Sanata yönelik zekayı ve sezgi gücünü arttırır.
  • Yaşlanmayı ve yaşlılığa bağlı hastalıkların gelişimini yavaşlatır.  Özellikle içeriğinde bulunan maddeler sayesinde kemik sağlığına destek olmakta osteoporoz tedavisi görenlerde de ekstra kullana kişilere katkı yapacağı düşünülmektedir.
  • İnci görme gücünü arttıran ve göz hastalıklarından koruyan, hastalığından tedavisine yardım eden önemli taşlardandır. Osmanlı hekimlerine göre İnci, göz sinirlerinin sağlığını korur. Göz sinirlerini yeniler. Göz nurunu görme gücünü arttırır. Gözdeki ülseri iyileştirir.
  • Bağışıklık sistemini düzenler , korur ve güçlendirir.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum, çinko ve oksijen vasıtasıyla kalp ve kan dolaşımı işlevlerine destek olur. Ayrıca kandaki kurşunun temizleyerek hemoglobin miktarının artırşına yardımcı olabilmektedir.
  • Yine kandaki kurşunu temizleme etkisi dolayısıyla konsantrasyon artmasını, algı ve hafızanın gücünü arttırmaya yardımcı olur.

İncinin bu dışında yine bir çok hastalığın iyileşmesine yardımcı etkileri mevcuttur. Bu açıdan bakıldığında günlük hayatta genel sağlığın korunması açısından kullanılmasını öneririm.

 

Sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.

Fitoterapi Uzmanı

Eczacı Fidan PESEN

Mirage

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*