Pazartesi , 19 Kasım 2018

Keten Tohumu Üzerine

Keten Tohumu Üzerine;

 

keten-tohumuİçeriğinde bulunan ve hayvansal kaynaklı olmayan zengin Omega 3 kaynağı olan Vejeteryan diyetlerinde oldukça popüler keten tohumu ve keten tohumu yağı beslenmemize kolaylıkla ekleyebileceğimiz bir kaynak. Kısaca faydalarından maddeler  halinde bahsetmek daha açıklayıcı olacak.

 

1-  Yüksek Miktarda Lif içeriği :

Hem çözünebilen hem de çözünmeyen formda lif kaynağı bulmak oldukça zor.  Ancak keten tohumu beslenmenizde bu işi yapabilen  çok iyi bir kaynak.  Keten tohumu ayrıca kolestrolun düşürülmesine ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.  Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi konusunda oldukça başarılı.  Keten tohumu ayrıca bazı kanser türlerinin önlenmesi ve tedavisine yardımcı olabilmektedir.

2. Besleyici Değeri:

Keten tohumu vücut fonksiyonları için gerekli maddelerden olan Vitamin B, Magnezyum, manganez içerir.

3. Yüksek miktarda Fİtokimyasal İçeriği:

Keten tohumu yoğun miktarda fitokimyasal ve antioksidan içermektedir.  Kadınlarda hormonların düzenlenmesine yardımcı olan lignan adlı bileşikler için çok iyi bir kaynak. Meme kanseri, menopoz dönemindeki sıcak basmaları gibi rahatsızlıkların azaltılmasında yardımcı olabilmektedir. Lignanlar kadınlarda yumurtlamayı desteklemekte, menopoz öncesi semptomların azalmasına ve meme kanserinden korunmaya yardımcı olmaktadır.

4. Kalp Hastalıkları:

Keten tohumunun yapılan çalışmalarda kalp hastalıkları riskini azalttığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte kötü kolestrolun düşürülmesi ve iyi kolestrolun yükselmesine de yardımcı olmaktadır.

5. Menopoz Belirtileri:

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda keten tohumunun sıcak basması, vajinal kuruluk, duygu durum bozukluğu gibi menapoz belirtilerinin tedavisinde uygulanan hormon replasman tedavilerindeki hormonlar gibi etki gösterebilmektedir.

6. Lignanlar:

Hayvanlar üzerine yapılan çalışmalarda kolon tumor hücrelerinin büyümesinin azaltılmasında lignanların etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan başka bir çalışmada kolon kanserinde anormal hücrelerinin büyümesinin olduğu bölgelerde anormal hücrelerinin sayısının düştüğü tespit edilmiştir. ,

7. Diyabet:

Günlük uygun miktarlarda keten tohumu tüketilmesi kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.  Lignanlar ayrıca tip 2 diyabet karşı sizi korumaya yardımcı olur.

8. Bağışıklık sistemi:

Keten tohumu Omega-3 ve Omega-6 yönünden oldukça zengin bir bitki. Alfalinoleik asit ve lignanlar vücutta bağışıklığın güçlenmesine ve vücuda zarar veren mikroplarla savaşabilmesine yardımcı olur.

9. Kabızlık:

Keten tohumunun natural laksatif etkisi mevcuttur. Bağırsak hareketlerini düzenlenmesini ve kabızlığın giderilmesi herhangi bir yan etki oluşturmadan sağlar.

 

Kullanım şekli:

Kabızlıkta: 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumunu 150 ml kadar su ile birlikte içiniz. Günde 2-3 kez.

Kolestrolü düşürmek için: Günlük 35-40 gr kadar öğütülmüş keten tohumlarını ekmek içine koyarak tüketebilirsiniz.

Menopoz rahatsızlıklarında keten tohumu içeren kapsülleri kullanabilirsiniz.

Sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.

Fitoterapi Uzmanı

Uzm. Ecz. Fidan PESEN

Bu yazıda belirtilen ifadeler, sadece bilgilendirme amaçlı olup; tavsiye niteliği taşımaz. Hastalıkta, tedavinin mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.
Mirage

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*