Pazartesi , 17 Haziran 2019

OMEGA 6 YAĞ ASİTLERİ

OMEGA 6 YAĞ ASİTLERİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Omega 6 yağ asitlerini bir çok kez duymuş olmalısınız? Fakat bu terimin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?Tüketilen omega 6 yağ asiti miktarında endişe duyuyor musunuz? İnsan vücudu kendi omega yağ asidini oluşturmaz.Fakat beyin sağlığını teşvik eden hayati bir oynayan çok önemli bir besindir.Ayrıca ürüme büyüme ve adhd (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) belirtilerini hafifletmede yardımcı olur. Tipik amerikalı ve avrupalı diyeti omega 3 yağ asitleri ile karşılaştırıldığında çok fazla omega 6 yağ asiti içerir. Akdeniz diyetinde diğer bir taraftan omega 6 ve omega 3 yağ asitleri çok daha dengeli miktardadır.Bu hayati besin hakkındabeyin etrafında dönen bir dizi soru olduğundan eminim.İyi, doğru cevaplar burada!

OMEGA 6 YAĞ ASİTLERİ NELERDİR?

Omega 6 yağ asitlerinde çoklu doymamış yağ asitleridir. Bunlar cilt büyümesinde yardımcı, saçı gençleştirir, metabolizmanın sağlık oranını korur ve kemik büyümesini arttırır. Eğer öyleyse, nekadar omega 6 yağ asiti gerekiyor? Eğer diyet gerekiyorsa sağlıklı doz omega6 yağ asitleri omega3 yağ asidi miktarına eşit olmalıdır. Omega6 yağ asitlerini daha fazla yemek kompleks bölgesel ağrı sendromu tetiklenebilir. İnsan vücudunda iki tür omega 6 yağ asidi mevcuttur bunlar: linoleik asit (LA ) ve araşidonik asit (AA). Hayvansal yağları çok fazla yemek LA aşırı dozda açar, soya yağı ve mısır yağı çok fazla yemek ise AA doz aşımı yol açar.

OMEGA 6 YAĞ ASİTLERİNİN ÖNEMİ

Aşırı miktarda alınan Omega 6 yağ asitleri zararlı olmasına rağmen, eşit oranda olarak alınan omega 3 yağ asitinin bir çok faydası vardır.Aşağıdaki hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde, omega 6 yağ asitleri gıdaların alımı çok önemlidir:

  • Diyabetik Nöropati: Diyabetik nöropati muzdarip insanlar 6 ay düzenli gama linoleik asit (GLA) takviyesi alırken bir çok iyileştirme göstermektedir.
  • Alerjiler: Omega6 yağ asitleri gıda veya takviyeleriyle tedavisine yardımcı veya alerji önleyebilirsiniz.Aslında, alerjik eğilimli olan kadınların GLA linoleik asidin eksikliği göstermektedir.
  • Meme kanseri: Çalışmalarda meme kanseri olan kadınlar, tamoksifenden çok GLA kurulmuş bir meme kanseri tedavi ilacına daha iyi yanıt verdiğini göstermiştir.GLA ayrıca meme kanseri insidansı tümör aktivitesini inhibe eder.
  • Egzema: Çuha çiçeği yağı içinde mevcut olan omega6 yağ asitlerinin egzema hastaları üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
  • Yüksek Tansiyon: GLA balık yağlarında bulunan her ikisi de eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit gibi omega-3 yağ asitleri ile kombinasyon halinde kan basıncını azalttığı bazı çalışmalar göstermiştir.Ancak, bu yararları bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.Bu sorunlar için omega 6 yağ asitleri takviyesi almadan önce doktor tavsiyesi aldığınızdan emin olun.

OMEGA 6 YAĞ ASİTLERİNDEN ZENGİN GIDALAR:

Bitkisel yağların bir çoğu omega 6 yağ asitlerini içerir.Mısır yağı çorba kaşığı başına 8.8 gram içerirken, ay çiçek yağı çorba kaşığı başına 10 gram kadar omega 6 yağ asiti içerir.Omega 6 yağ asitleri palmiye yağı,keten tohumu yağı,zeytin yağında daha miktarda bulunmaktadır.Ceviz,kabak ve kaba çekirdeği,aspir tohumu,brezilya estanesi,susam,fıstık ve balıklar tüm omega yağ asitlerini içerir.

Omega 6 yağ asitleri insan vücudu için önemli fakat çok fazla alınması iyi değil.Aslında çok fazla omega 6 yağ asiti almak iltihaba neden olabilir.Amerikalılar yüksek omega 6 yağ asiti alımı nedeni sağlık sorunlarıdır.Fakat doğru dozlarda bu üründen sağlıklı derecede yararlanılabilir.

Mirage

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*