Cuma , 24 Mayıs 2019

Saçların sık yıkanması sakıncalı!

Saçın sık aralıklarla yıkanması ve köklerinin tırnakla kazınması deride egzama hastalığına yol açabiliyor.

Yağdan kurtulmak için çözüm değil!

Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık çok sayıda kişinin yağdan kurtulmak için saçını sık aralıklarla yıkadığını söyledi. Bunun çok yanlış bir uygulama  olduğunu ifade eden Atalık ne kadar sık yıkanırsa yıkansın yağ bezlerinin saçı tekrar yağlandıracağını kaydetti.

Yağlanmayı kamçılar

Atalık sık yıkamaya bağlı olarak yağlanmanın kamçılanacağını vurgulayarak “Saçı sık aralıklarla yıkamak doğru değil. Yağdan arındırılması için saçın her gün yıkanması deride tahribata ve kaşınmaya yol açabilir” dedi.

Öte yandan yıkama sırasında daha iyi temizlik amacıyla saç köklerinin tırnaklarla kazındığını dile getiren Atalık bu şekildeki şiddetli tırnak uygulamasının deriyi tahriş edeceğini ve egzama gibi hastalıklara yol açabileceğini anlattı.

Kıl kökleri tahriş olur

Ayrıca kıl köklerinin de tahriş olacağını ve kuruluğa bağlı olarak kaşınmanın artacağını belirten Atalık “Saçın haftada 3 kez yıkanması gerekir. Saç derisinde sürekli görülen  kaşınma nedeniyle bazı kişiler saçın yağlandığını düşünerek yıkamaya yöneliyor. Bu düşünceden vazgeçilmeli” diye konuştu.

Mirage

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*