Pazartesi , 17 Haziran 2019

Şifalı Bitkiler Rehberi – 24: Tarçın

Tarçın: Vatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağaçtan elde edilir. Önemli olan iki tür tarçın en çok kullanılmaktadır.

Çin tarçını (Cinnamamum cassia): Güneydoğu Çin’de yetiştirilen bir türdür. 10-12 m yüksekliğinde kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Esas ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir. Kokusu kuvvetli ve özel, tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Tanen ve uçucu yağ taşır. Baharat olarak kullanılır. Meyveleri de baharatlı lezzetli ve tarçın kokuludur. Tarçın yerine kullanılır.

Seylan tarçını (Cinnamomum seylanicum): Kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaçtır. Hindistan ve Doğu Hint Adalarında yetişir. Kabukları kahve renkli, boru şeklinde iç içe geçmiş ve mantar tabakası yoktur. Özel kokulu ve tatlımsı baharlı, lezzetlidir. Tanen ve uçucu yağ taşır. Kabız, gaz söktürücü ve antiseptik etkisi vardır. Baharat ve koku verici olarak kullanılır.

Tarçın esansı: Seylan tarçınının kabuklarından elde edilen bir uçucu yağdır. Kuvvetli tarçın kokuludur. Gıda ve parfümeri sanayinde koku verici olarak kullanılır.

Tıbbi Etkileri ve Kullanımı

Tarçın kullanımı ve tıbbi etkileri şöyle özetlenebilir:

  • Sindirimi hızlandırır.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında gaz ve şişkinlik hissini gidermede kullanılır.
  • Ruhi sıkıntıları giderir.
  • Kalbi kuvvetlendirir.
  • Soğuk algınlığı ve nezlede faydalıdır.
  • Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser.
Mirage

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*