Pazartesi , 17 Haziran 2019

Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler Rehberi – 26: Zencefil

100 cm boyunda kamış görünüşünde çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar mızrak şeklinde sivri uçlu ve tarçın kokuludur. Çiçekler sarı renkli ve çoğu bir arada bulunurlar. Zencefilin vatanı Güney Asya olmakla beraber Hindistan, Batı Afrika gibi birçok tropik bölgelerde ekimi yapılır. Memleketimizde ancak seralarda yetiştirilir. Nemli iklimi ve sulak yerleri sever. Bitkinin kökleri nişasta, reçine ve uçucu yağlar taşır. Kökler ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 25: Tıbbi Nane

Tıbbi Nane sindirim sistemi için iyi bir bitkidir. Safra ve mide sekresyonunu uyarır, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletir. Mide bulantısını önler. Antispazmodik özelliği sayesinde mide ağrıları ve gazdan doğan barsak kramplarında etkilidir. Kabızlık ve ishal şikayetlerinde de bu etkisini gösterir. İyi bir sindirim için yemeklerden sonra bir fincan nane çayı alınması önerilir. Tıbbi Etkileri ve Kullanımı Sindirim sistemi ve mide ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 24: Tarçın

Tarçın: Vatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağaçtan elde edilir. Önemli olan iki tür tarçın en çok kullanılmaktadır. Çin tarçını (Cinnamamum cassia): Güneydoğu Çin’de yetiştirilen bir türdür. 10-12 m yüksekliğinde kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Esas ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir. Kokusu kuvvetli ve özel, tadı tatlımsı ve ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 23: Sarı Kantaron

Çok yıllık, üzerinde pek çok sarı çiçeği olan bir çalı türü olup, Asya’ dan Amerika’ ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Stres ve gerginlik düşmanı olan Sarı Kantaron, Binbirdelik Otu olarak da bilinir. Şemsiye biçimindeki çiçekleri 5 parçalı, altın sarısı renkli ve kenarları siyah renkli tüyler ile çevrilidir. Yapraklar ışığa karşı tutulduğunda, yağ guddeleri, parlak ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 22: Roybos

Güney Afrika’da şifalı bir içecek olarak olarak kullanılan Roybos bitkisi yapraklarından ya da yaprakların fermente edilmesi ile elde edilir. Toplumumuzda sağlıklı yaşam konusundaki ilgi ve alaka düzeyi arttıkça insanlarımız, dünyanın değişik bölgelerinde yetişen bir takım bitkilere de eskisine nazaran çok daha artan bir ilgi gösteriyor. Kırmızı çay (kırmızı çalı) olarak da bilinen Rooibos bitkisi, Güney Afrika’nın batısında bulunan Cedarberg Dağlarında ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 21: Rezene

Maydanozgiller familyasındandır. Anayurdu Güney Avrupa olan, 2 m. kadar boy atabilen, dayanıklı çok yıllık otsu bitkidir. Haziran-ağustos ayları arasında sarı renkli çiçekler açan bir buçuk-iki metre boylarında iki yıllık kokulu otsu bitkiler. Yaprakları saplı ve tüysüzdür. Bitkinin gövdeleri dik, içleri boş silindir şeklinde ve tüysüzdür. Çiçekler uzun saplı ve bileşik şemsiye durumundadırlar. Meyveleri silindir şeklinde tüysüz ve yeşilimsi esmer renktedir. ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 20: Papatya

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-50 cm boyunda, güzel kokulu bir yıllık otsu bitki. Yol kenarı, boş alanlarda oldukça çok rastlanır. Yaprakları parçalı ve tüysüzdür. Çiçekler dalların ucunda küçük basçıklar (kapitulum) hâlinde bulunurlar. Basçıkların orta kısmında bulunan çiçekler tüp seklinde ve sari renkli hermafrodittir. Kenarlarda ise 15-20 tane dil şeklinde, beyaz renkli dişi çiçekler bulunur. Alman Papatyasi (Anthemis ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 19: Melisa

Haziran-ağustos ayları arasında beyazımsı pembe veya sarımsı renkli çiçekler açan, yol kenarlarında ve ekilmemiş yerlerde rastlanan, limon kokulu, 30-100 cm boylarında, çok yıllık otsu bitkiler. Gövdeleri dört köşeli ve tüylü, yaprakları saplı, oval şekilli ve incedir. Çiçekler, birkaçı bir arada, saplı ve çevril durumdadır. Bazı bölgelerde Melisa bitkisi, Oğulotu olarak da bilinir. Tıbbi Etkileri ve Kullanımı Yapraklarında tanen, reçine ve ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 18: Mate

Mate, Güney Amerika ‘da yetişen “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeni ile çay ve kahve yerine yoğun olarak tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılmaktadır. Yerlilerce Tanrı’nın ağacı olarak adlandırılan mateyi Avrupalılar yeşil altın olarak nitelendirmişlerdir. Tıbbi Etkileri ve Kullanımı Mate Çayı tüm dünyada ... Devamını Oku »

Şifalı Bitkiler Rehberi – 17: Kuşburnu

Gülgiller familyasındandır. Aslında tüm bahçe gülleri yabani gülden türemiştir. Anadolu’da orman açıklıkları, kayalık kırsal yöreler ve yol kenarlarında kendi kendine yetişen yabani gül, 1-3,5 m. kadar boylanabilen, gövdesi ve dalları dikenli olan bir ağaççıktır. Kenarları dişli oval biçimli 5-7 yaprakçıktan oluşan yaprakları; ilkbahardan başlayıp yaz boyunca açan, açık ya da koyu pembe, bazen beyaz renkli küçük ve yalınkat, güzel kokulu ... Devamını Oku »