Pazartesi , 17 Haziran 2019

Uz. Eczacı Fidan Pesen

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN Geleneksel Tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN’a siz değerli takipçilerimiz için soruyor.

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN Geleneksel Tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN’a siz değerli takipçilerimiz için soruyor. Soru: Lohusalik dönemi bakim icin yani annenin bakimi icin bilgi aldik. Sira dogan bebege geldi. Ibni sinanin kitabinda dogan bebegin tuzlu suda yikanmasi, kundaklanmasi ile ilgili hatta bebegin uyurken sallanmasinin buyumesini tetikleyecegi ile alakali bilgiler okumustum. Ancak genel Olarak bizlere bu bilgilerin ise yanlis oldugu ... Devamını Oku »

İnci Taşı Üzerine

İnci Taşı Üzerine; İstiridye, midye gibi deniz canlılarından çıkarılan bu canlılarda özel bir salgı sonucu oluşan bir taştır. Bu canlılar denizde kendilerini yabancı ve zararlı organizmalardan korumak için kalsiyum karbonat maddesini üretirler ve bu madde sayesinde kabaukları oldukça serttır. Bu madde ayrıca incinin olşumunda da önemli rol oynamaktadır. İncinin rengi beyaz, pembe, gri veya olabilir. İşlenmesine gerek olmayacak kadar kullanılabilecek ... Devamını Oku »

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN Geleneksel Tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN’a siz değerli takipçilerimiz için soruyor?

Soru: Yemek yeme sırasında su içilmesi konusundaki tavsiyeniz nedir? Cevap: Yemek yeme sırasında midede ciddi bir çalışma başlar ve bu çalışma esnasında midenin sıcaklığı yoğun bir şekilde artar. Bu sıcaklık artışı yenilen yemeğin öğütülmesi ve yenilen besinlerden gıdaların yeterince alınması için oldukça önemlidir. Bu sırada yani midenin bu sıcaklığının arttığı sırada mideye su gibi soğuk bir içeceğin içilmesi midede oluşan ... Devamını Oku »

Kulak Çınlaması İçin öneriler

Kulak Çınlaması İçin öneriler; Kulak çınlaması tıbbı tabiriyle tinnitus aslında bir hastalık değildir ve nadiren ciddi bir problemin belirtisi de olabilir. Ancak insanı çıldırtabilecek bir rahatsızlık. Sizin duyduğunuz ancak kimsenin duymadığı… Yapılan çalışmalarda yetişkinlerin ortalama % 10’nun da uzun süreli kendiliğinden gelişmiş olan kulak çınlamaları mevcut ve bu çınlama genellikle 5 dakikadan daha uzun süren nitelikte; % 1 lik kısmından ... Devamını Oku »

Elmalı ve Ballı Yüz Maskesi

1 adet taze elma püresi 5 yemek kaşığı bal 3 damla çay ağacı yağı   Yağlı ve akneli ciltler için oldukça faydalı bir maske. Elma nazikçe cildi soyar ve ölmüş hücrelerin ciltten ayrılmsını sağlar içeriğindeki alfahidroksil asit sayesinde. Buna ek olarak bal ve çay ağacı yağı hem cildin toparlanmasını hem de bakterilerden arınmasına yardımcı olacaktır.   Hazırlanışı: 1. Elma püresi ... Devamını Oku »

Yağlı ciltler için Maske

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yeşil kil 1 çay kaşığı aloe vera suyu Yarım çay kaşığı zeytin yağı 1 damla lavanta yağı 1 damla çay ağacı yağı Cam Kase   Hazırlanışı: Yeşil kil, aloe vera suyu ve zeytin yağını karıştıralım. Üzerine lavanta ve çay ağacını damlatıp iyice karıştıralım. Çok kalın olursa üzerine bir miktar seyreltmek amacıyla su ekleyebilirsiniz. Çok fazla seyrek ... Devamını Oku »

Keten Tohumu Üzerine

Keten Tohumu Üzerine;   İçeriğinde bulunan ve hayvansal kaynaklı olmayan zengin Omega 3 kaynağı olan Vejeteryan diyetlerinde oldukça popüler keten tohumu ve keten tohumu yağı beslenmemize kolaylıkla ekleyebileceğimiz bir kaynak. Kısaca faydalarından maddeler  halinde bahsetmek daha açıklayıcı olacak.   1-  Yüksek Miktarda Lif içeriği : Hem çözünebilen hem de çözünmeyen formda lif kaynağı bulmak oldukça zor.  Ancak keten tohumu beslenmenizde ... Devamını Oku »

Tansiyon, Kolestrol ve Diyabette Yeşil Eczane

MEYAN KÖKÜ Özellikle içindeki glisirizik ve glisiretinik asit ile  mide ve sindirim sistemine etkili antiinflamatuar(iltihap giderici) ve spazm çözücü özelliği öne çıkar.Ayrıca mide asiditesini düşürdüğü,bir sindirim enzimi olan pepsin aktivitesini azaltıp,mukoza viskozitesini yükselttiği için mükemmel bir anti ülseratif ve anti gastritik etki gösterir.Zengin madde içeriği ile belirgin serbest radikal süpürücüsü ve LDL (kötü kolesterol) oksidasyonuna karşı kuvvetli antioksidan etkiye sahiptir.Mide ... Devamını Oku »

L- Carnitin’in Vücuda Faydaları

L- carnitin kalp, beyin ve iskelet kaslarında bulunan vitamin benzeri bir besindir. En önemli görevi yağ asitlerini hücre duvarından hücrenin enerji santrali olan mitokondriye taşıyarak kalp ve iskelet kası hücrelerine enerji sağlamaktır.   Kroner arter hastalığı ( KAH ) tedavisinde potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. L- carnitin kalbin kendisine gelen kısıtlı miktardaki oksijeni verimli bir şekilde kullanılmasını sağladığından KAH ... Devamını Oku »

Soğuk Algınlığı ve Öksürükte Aromatik yağlar

Bebekleri ve çocukları soğuk algınlığı ve öksürükten korumak için; İçeriğinde kaynamış su bulunan buhurdanlığa 3 damla aşağıda belirttiğin formülden ekleyiniz. Buharlaşan yağlar hastalıkların önlenmesine oluşmuş bir enfeksiyon var ise tedaviye destekleyici olması açsından faydalı olacaktır. Ökaliptus Yağı………. 10 damla Çay Ağacı Yağı………10 damla Lavanta Yağı………….10 damla Bebeğinizde soluma güçlüğü var ise bir pamuğa 2 damla bu karışımdan damlatınız ve yastığının ... Devamını Oku »