Pazartesi , 17 Haziran 2019

UZMANLAR

Dışarısı soğuktur yine, Duanı almadan çıkarma beni Anne..

Buğün sadece  seni anlatmak için aldım kalemimi elime. Bütün dertlerimi,kederlerimi biraraya bırakıp biğün de senin için uykusuz kalmışım  çok mu   anne. Bilirim aklın bendedir uyuyamazsın sen yine  ,gelip bakarsın da  dikkatim dağılır diye seslenmezsin   şiir yazan yüreğime. Sen hiç susma konuş anne, yoksa annesiz kalan bir çocuğun sızısı düşer içime . Hayatın asıklığı  düşsede yüzüme ,sen yine de   hiç susma ... Devamını Oku »

Adını “BAHAR” koydum… Soyadını SEN Söyle GELİNCİK..

Baharın gelmesiyle her an her yerde karşımıza çıkan narin bir çiçeğin şifalı dünyasına konuk olmaya ne dersiniz? Değerli okuyucularımız; Baharın gelmesiyle kendini gösteren, yol kenarlarında,tarlalardaki o narin,bir okadar da alımlı  görünüşüyle herkesi kendisine hayran bıraktıran gelincik  çiçeğin geçmişten günümüze gelen büyüleyici hikayesi gibi  tıbbi etkileri de kendisine hayran bıraktıracak düzeydedir.Bizlere baharın gelmesiyle yüzünü gösteren ve  incecik bedenini kırmızı yapraklarıyla bütünleyen ... Devamını Oku »

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN Geleneksel Tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN’a siz değerli takipçilerimiz için soruyor.

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN Geleneksel Tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN’a siz değerli takipçilerimiz için soruyor. Soru: Lohusalik dönemi bakim icin yani annenin bakimi icin bilgi aldik. Sira dogan bebege geldi. Ibni sinanin kitabinda dogan bebegin tuzlu suda yikanmasi, kundaklanmasi ile ilgili hatta bebegin uyurken sallanmasinin buyumesini tetikleyecegi ile alakali bilgiler okumustum. Ancak genel Olarak bizlere bu bilgilerin ise yanlis oldugu ... Devamını Oku »

Emeğimizin Ekmek Olup Sağlığa Dönüşmesi…

Sizde ekmek olmadan doyamıyorum diyenlerdenmisiniz? Peki emeğimizin  ekmek oup sofralarımızla  buluşturan ekmeğimizi  biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Değerli okuyucularımız bir buğday tanesinin harmanlanıp  usta ellerle yoğrulmasıyla başlayan kutsal yolculuğuyla hergün sofralarımıza kadar uzanan ekmeğimizin hayatımıza kattığı  manevi değer ise hepimiz tarafından bilinen  bir gerçek.Öğünlerimizdeki temel gıdanın yanısıra hepimizin ortak davası olmuştur adeta.O ki  nimetlerin en kutsalıdır adı bile başımızın ... Devamını Oku »

İnci Taşı Üzerine

İnci Taşı Üzerine; İstiridye, midye gibi deniz canlılarından çıkarılan bu canlılarda özel bir salgı sonucu oluşan bir taştır. Bu canlılar denizde kendilerini yabancı ve zararlı organizmalardan korumak için kalsiyum karbonat maddesini üretirler ve bu madde sayesinde kabaukları oldukça serttır. Bu madde ayrıca incinin olşumunda da önemli rol oynamaktadır. İncinin rengi beyaz, pembe, gri veya olabilir. İşlenmesine gerek olmayacak kadar kullanılabilecek ... Devamını Oku »

Fitoterapi Uzmanı Eczacı Fidan PESEN Geleneksel Tıp Hekimi Nurahmet ÖZHAN’a siz değerli takipçilerimiz için soruyor?

Soru: Yemek yeme sırasında su içilmesi konusundaki tavsiyeniz nedir? Cevap: Yemek yeme sırasında midede ciddi bir çalışma başlar ve bu çalışma esnasında midenin sıcaklığı yoğun bir şekilde artar. Bu sıcaklık artışı yenilen yemeğin öğütülmesi ve yenilen besinlerden gıdaların yeterince alınması için oldukça önemlidir. Bu sırada yani midenin bu sıcaklığının arttığı sırada mideye su gibi soğuk bir içeceğin içilmesi midede oluşan ... Devamını Oku »

Kulak Çınlaması İçin öneriler

Kulak Çınlaması İçin öneriler; Kulak çınlaması tıbbı tabiriyle tinnitus aslında bir hastalık değildir ve nadiren ciddi bir problemin belirtisi de olabilir. Ancak insanı çıldırtabilecek bir rahatsızlık. Sizin duyduğunuz ancak kimsenin duymadığı… Yapılan çalışmalarda yetişkinlerin ortalama % 10’nun da uzun süreli kendiliğinden gelişmiş olan kulak çınlamaları mevcut ve bu çınlama genellikle 5 dakikadan daha uzun süren nitelikte; % 1 lik kısmından ... Devamını Oku »

Elmalı ve Ballı Yüz Maskesi

1 adet taze elma püresi 5 yemek kaşığı bal 3 damla çay ağacı yağı   Yağlı ve akneli ciltler için oldukça faydalı bir maske. Elma nazikçe cildi soyar ve ölmüş hücrelerin ciltten ayrılmsını sağlar içeriğindeki alfahidroksil asit sayesinde. Buna ek olarak bal ve çay ağacı yağı hem cildin toparlanmasını hem de bakterilerden arınmasına yardımcı olacaktır.   Hazırlanışı: 1. Elma püresi ... Devamını Oku »

Yağlı ciltler için Maske

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yeşil kil 1 çay kaşığı aloe vera suyu Yarım çay kaşığı zeytin yağı 1 damla lavanta yağı 1 damla çay ağacı yağı Cam Kase   Hazırlanışı: Yeşil kil, aloe vera suyu ve zeytin yağını karıştıralım. Üzerine lavanta ve çay ağacını damlatıp iyice karıştıralım. Çok kalın olursa üzerine bir miktar seyreltmek amacıyla su ekleyebilirsiniz. Çok fazla seyrek ... Devamını Oku »

Keten Tohumu Üzerine

Keten Tohumu Üzerine;   İçeriğinde bulunan ve hayvansal kaynaklı olmayan zengin Omega 3 kaynağı olan Vejeteryan diyetlerinde oldukça popüler keten tohumu ve keten tohumu yağı beslenmemize kolaylıkla ekleyebileceğimiz bir kaynak. Kısaca faydalarından maddeler  halinde bahsetmek daha açıklayıcı olacak.   1-  Yüksek Miktarda Lif içeriği : Hem çözünebilen hem de çözünmeyen formda lif kaynağı bulmak oldukça zor.  Ancak keten tohumu beslenmenizde ... Devamını Oku »